Tıpkı Sizin Gibiyiz +1 Farkla
6 Şubat 2018
Tümünü Göster

Ders Başarısı

 “ÇOCUĞUM BAŞARILI OLSUN!” DİYORSANIZ;                   

 **Eğitim çocuğu tanımakla başlar. Onu tüm yönleri ile tanıyınız.

**Beklentilerinizi çocuğunuzun yeterlilikleri oranında belirleyiniz. Çok düşük ya da aşırı beklentiler içinde olmayınız.

**Okulla olan ilişkilerinizi güçlendiriniz. Çocuğunuzun ne derecede performans gösterdiğini bilmelisiniz. Bu yüzden başarısızlığı karşısında hayal kırıklığına uğramayınız. Başarısızlıklarına karşı aşırı tepkide bulunmak, çocuğu suçlamak ve yargılamak, onunla iletişimi kesmek, küçük düşürmek, başarısızlığını sürekli yüzüne vurmak, çocuğun kendisini değersiz, yetersiz hissetmesine yol açar.

**Anne, baba ve çocuk iletişimi güçlenmelidir. Çocuk bağımsız olmaya teşvik edilmeli, bağımsız çalışma alışkanlığı kazandırılmalıdır. Tutarsız disiplin uygulamalarından vazgeçilmelidir.

**Çocuğun okul çalışmalarına ilgi gösterilmelidir.

**Başarısızlık utanç verici bir durum değildir. Başarısızlığın altında yatan nedenler düşünülmelidir.

**Çocuk olduğu gibi kabul edilmelidir.  Anlayış, içtenlik ve empatik anlayış önemlidir.

**Çocukta güven duygusu geliştirilmelidir.  Çocuğun duygusal sorunları, içsel çatışmaları çözülmeli, gerekirse uzman yardımları alınmalıdır.

**Çocukta sorumluluk duygusu geliştirilmelidir.

**Başarıda ölçü bireyin kendisidir. Birey kendisi ile yarışmalıdır. Başarısızlık yoktur. Öğrenilecek şey vardır. Kesinlikle başkaları ile karşılaştırma yapılmamalıdır.

**Suçlayıcı ve olumsuz ifadelerden kaçınılmalıdır. Bunun yerine çocuğun yakınmaları karşısında onun duygularını paylaşmak en etkili çözüm olmaktadır.  Örneğin: “ Çok çalışman gerektiği anlaşılıyor”, “ yapacak çok şeyin olması çalışma isteğini kırabilir” gibi ifadelerin kullanılması çocuğa anlaşıldığı hissinin verilmesinde oldukça etkilidir.  Eğitici yayınlar, dergiler, kitaplar, oyuncaklar oldukça etkilidir. Çocuğun ilgi alanlarının keşfedilip hemen yönlendirilmesi yararlıdır. Örneğin çocuk uzaya ya da gezegenlere ilgi duymuşsa buna ilişkin dergiler, kitaplar alınabilir. Birlikte kütüphanelere gidip, çocuğa araştırma zevki tattırılabilir.

**Çocuk mutlaka araştırmaya sevk edilmelidir. Çocuk herhangi bir soru sorduğunda “Gerçekten bu konu ilginç, cevabını ben de bilmiyorum. Haydi birlikte araştıralım.” diyebilmelisiniz.

**Çocuğun kitap okuma alışkanlığının kazanılması ancak anne babanın ona model olmasıyla gerçekleşebilir. Ona model olunuz.

PSK. DAN. HİLAL BÜYÜKKOCA

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir